Erişim
Levent, Esentepe Mh, Büyükdere Cd. No:199, 34330 Şişli/İstanbul
Tel: +90 850 885 0 995
Destek
hello@danimarka.com.tr

Site sahiplerinin en çok korktuğu şeylerden biri katma değeri düşük sitelerden bağlantı almak. Peki, sitenize yönlendirilen bu spam bağlantılar sandığınız kadar tehlikeli mi? İşte merak edilen o sorunun yanıtı…

Pagerank Nedir?

Alan adlarının içe ve dışa aktardığı bağlantılar PR (Pagerank) değerini oluşturuyor, bu sitenin kalitesini belirlemeye yarıyordu. Ne zamana kadar? 2014. Google Webmaster ekibinin başındaki isim John Muller 6 Ekim 2014 yılında “Muhtemelen pagerank güncellemesi olmayacak” şeklinde açıklama yapana dek.

PR 0-10 arasında siteleri sınıflayan puanlama içeriyordu. Para karşılığı satılan bağlantıların artmasıyla beraber oluşan link borsası, sistemin sona ermesini zorunlu hale getirdi. Şimdi PR yerine UR değerine odaklanabiliriz. UR [URL Rating] kısaltmasını oluşturuyor. Özelliklerinin Pagerank ile birebir aynı olmasının yanında tehlikeli bir yanı mevcut. Katma değeri düşük bağlantı profilini oluşturuyor, gönderdiği her bağlantıda toxic içeriyor. Bu genellikle “spam score” notu düşük olan sitelerde bulunuyor. Peki sitelerimize yansıyan etkisi neydi? Önce algoritma cezası sonra 10,11,12. Sayfalar ve hiç durdurulamayan gerilemeler.

İyi haber Google artık bunları yok sayıyor. 2019 ve 2020 yıllarında sunduğu çekirdek güncellemeleri bu ve buna benzeyen tüm bağlantıları kolayca saptıyor ve görmezden geliyor. Üstelik bağlantıya dahil edilen Nofollow/Dofollow etiketlerinin de herhangi bir etkisi bulunmuyor. Daha fazlasını öğrenmek için, 12 Haziran tarihinde Google Web Yöneticisi Merkezinde yayınlanan John Mueller sohbetini izleyebilirsiniz.  

John Mueller yorumunda; bu tür bağlantıların yıllardır kasıtlı olarak gönderildiğini ve Google algoritmasının bunu her defasında yok saydığının altını çiziyor. Bağlantının reddedilip edilmemesiyle ilgili soruya ise buna ihtiyaç yok, bu hiçbir şeyi değiştirmez. Bunu görmezden gelebilirsiniz şeklinde yanıtlıyor.

Geri Bağlantıları İzleyin

Geri bağlantı profilinizde sık sık periyodik incelemeler yapmanız oldukça önemlidir. Tanımadığınız ya da bilmediğiniz sitelerden gelen bağlantıları ziyaret edip içeriği hakkında bilgiler edinin. Rastladığınız liste veya dizin sitelerini düşünmeden reddedebilirsiniz. Bu tür yayınlar yapan sitelerden alacağınız bağlantıların, sitenizin otoritesine herhangi bir katkısı yoktur.

Geri bağlantıların analizi ve reddedilme listesinin hazırlanması, dikkat gerektiren bir çalışmadır. Burada işaretleyeceğiniz hatalı web site ya da bağlantılar, sitenizin arama görünürlüğünü olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden çok dikkatli davranmalısınız.

Eğer bu konuda yeterli bir bilgiye sahip değilseniz, ekibimizde bulunan seo danışmanı ve uzmanlardan yardım alabilirsiniz. Geri bağlantılarla ilgili diğer bir detay ise giden bağlantılarınızla ilgilidir. Aksi bir durum gerekmedikçe dışa giden tüm bağlantılarınızın nofollow olmasına özen gösterin. Unutmayın, dofollow bağlantı türü otorite geçişine izin veren takip edilebilir bir bağlantıyı belirler. Emin olmadığınız hiçbir siteye dofollow bağlantılar paylaşmamalısınız.

Ücretli Bağlantılardan Kaçının

Yukarıda yazılı bulunanlar asla ücretli bağlantıları kapsamaz. Eğer ücret karşılığında bir bağlantı satın alıyorsanız, bu durum sitenizin cezalandırılmasına sebebiyet verir. Bunun yerine soru/cevap alanlarını değerlendirmek, doğal yollarla bağlantı edinmenizi sağlar. Ayrıca sitenizin ziyaret trafiğinin artmasına yardımcı olur. Bu noktada dikkat etmeniz gereken önemli husus ise, bağlantı paylaştığınız alanlarda ilintili sayfalarınıza ziyaretçi yönlendirmek olacaktır. Aksi durumda güvenirliğiniz azalır, siteniz spam olarak işaretlenebilir.

İşte bir yazının daha sonuna geldik. Merak ettiğiniz her şeyi bu başlık altına bana iletebilirsiniz. İlginize teşekkür ederim.

Author avatar
danimarka
https://www.danimarka.com.tr

Post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Danimarka size daha tercihe dayalı ve akıllı seçenekler sunmak için çerezlerden yararlanmaktadır.