Erişim
Levent, Esentepe Mh, Büyükdere Cd. No:199, 34330 Şişli/İstanbul
Tel: +90 850 885 0 995
Destek
hello@danimarka.com.tr

Geri bağlantılar (Backlink) SEO için önemli bir yere sahip ve hala çok işe yarıyor. Peki, aldığınız geri bağlantıların hepsi faydalı mı? Cevap, hayır. Kötü bir geri bağlantı inşası oluşturmak, sitenizin Google tarafından cezalandırılmasına sebep olur. Bu durum son derece rahatsız edicidir. İsterseniz gelin şimdi bundan korunmanın yollarına bakalım.

Hangi bağlantının faydalı, hangi bağlantının zararlı olduğunu ancak bağlantılarınızı analiz ederek ve ölçümleyerek öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda siteniz için zararlı olabilecek 5 farklı bağlantı türüne yer verdik. İşte siteniz için bazı zararlı backlink çeşitleri

1. Tanıtım Bağlantıları (Basın Bülteni)

Basın bülteni ya da basın bildirisi geçtiğimiz yıllarda önemli bir yere sahipti. Google, buradan gelen bağlantıları oyluyor, sitenizin otoriter sınıfında iyileştirmeler yapıyordu. Yapıyordu, çünkü artık yapmıyor. Basın bildirilerinden inşa ettiğiniz bağlantılar, gelişmiş Google algoritmalar sayesinde kolayca tespit ediliyor. Bunun nasıl çalıştığını görmek için Google Alerts uygulamasını test edebilirsiniz. Tavsiyemiz, bu gibi mecraları kullanırken “Anchor Text” (bağlantı metni) yerine site adresinize yer vermeniz olacaktır.

2.  Genel Forum Bağlantıları

Herkese açık bilgi paylaşım platformları yurtiçi ve yurtdışında hala yaygın şekilde kullanılıyor. Evet, buradan inşa ettiğiniz bağlantıların hiçbir pozitif etkisi bulunmuyor. Birçoğu “nofollow” etiketi içeriyor ve siteniz için son derece zararlı. Bu gibi yerleri kullanmak yerine sponsorlu reklamlar tercih etmek, site ziyaretleriniz için daha iyi bir dönüşüm sağlayacaktır.

3.  Konuk Defteri Bağlantıları

Guestbooks (konuk defterleri) pek çok seo danışmanı işe burada başladı. Misafir defterleri yorum ve görüş bildirmek için etkili alanlardı. Burada yapılan yorumların hemen altına bağlantılar bırakmak mümkün olup, birçoğu metin bağlantılarından oluşuyordu. Şimdi, bu bağlantıların hiçbir özelliği kalmadı. Tıpkı diğer demode bağlantılar gibi yok olup gitti. Hatırlatmakta fayda var, bu tür bağlantılar siteniz için büyük tehdit içermekte olduğundan asla kullanmamalısınız.

4.  PBN (Paravan Blog Ağı)

Pibien ne havalı değil mi? Paravan bloglar 2019 yılının ikinci çeyreğinde etkisini kaybetti. Ancak hala kullanılıyor. Bu gibi bağlantılarda ücretsiz blog siteleri tercih ediliyor. 300-350 karakter yazılar yayınlanıp gerçek sitelere yönlendirmeler yapılıyor. Hiçbir etkisi bulunmayan bu bağlantılar, siteniz için oldukça zararlıdır. Google, birkaç ayda bir yayınladığı çekirdek güncellemesini bu yıl ikinci kez sundu. Yayınlanan güncelleme bu ve benzeri birçok basit seo numarasını kolayca tanıyor. Sonrası mı? Öncesinde algoritma cezası ve sitenizin gerilemesi. Eğer yeterli olmazsa Manuel işlemlerle dizinden silinmesi. PBN, düzenli kullanılmadığı takdirde siteniz için büyük zararlar oluşturur ve asla tercih etmemelisiniz.

5.  Otomatik Oluşturulan Geri Bağlantılar

En iyisini en sona bıraktık. Sadece 1$ ödeyerek dünyanın en güçlü sitelerinden link inşa etmek istemez misiniz? Kulağa hoş geliyor olsa da asla işe yaramaz. Eğer böyle bir şey mümkün olsaydı, seo danışmanı ve dijital pazarlama uzmanlarına ihtiyaç olmazdı. Otomatik şekilde uygulamayla oluşturulan tüm bağlantılar siteniz için iyi bir sıralama sunmaz. Bu uygulamalar ancak sitenizi geriletir ve cezalandırılmasına yol açar.

Peki, Doğru Link İnşası Nasıl Oluşturabilirsiniz?

Link inşası, zaman ve sabır gerektiren bir çalışmadır. Sitenizin sıralaması için önemli bir etkiye sahip ancak bundan fayda sağlamak için bilgi sahibi olmanız şart. Gerçekten iyi bir geri bağlantı profili oluşturmak istiyor musunuz? O halde bir uzmandan destek alın. Zaman ve para kaybı yaşamadan sitenizi geliştirmeye başlayın. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Konuyla ilgili merak ettiğiniz tüm soruları burada, bu başlık altında bana iletebilirsiniz.

Author avatar
danimarka
https://www.danimarka.com.tr

Post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Danimarka size daha tercihe dayalı ve akıllı seçenekler sunmak için çerezlerden yararlanmaktadır.