gifted heroes live fast t shirt free hug gift certificate jewelry gifts for new moms kiehl's coupon 20 off 65

En Sık Yapılan Hatalı Seo Teknikleri

Bundan 25 yıl önce ilk web sitesi yayınlandığında seo diye bir kavram yoktu. Web site sayısındaki artış, seo ihtiyacını oluşturdu ve siteler arası rekabetin belirgin bir seviyeye ulaşmasını sağladı.

2000’li yıllar seo için gelişim gösterse de asıl başlangıç 2003-2005 yıllarında gerçekleşti. Özellikle Black Hat uygulamaların üstün sonuç verdiği bu yıllar, 2006 yılında nofollow linklerin ortaya çıkmasıyla farklı bir yöne uzandı. Nofollow bağlantılar, o dönemde otoriter sitelerin belirleyicisi olan PR [PageRank] geçişini engelleyen link etiketiydi. PR değerleri ise 1-10 arasında puanlanıyordu. Yaklaşık 5 yıllık bir sürenin sonunda Google ile birlikte Bing ve Yandex pazara dahil oldu. SEO artık tüm hatlarıyla gelişime açık ve siteler için önemli bir yere sahipti.

25 yıllık bir süre geçmesine rağmen hala bazı hatalardan ders alınmadığı ortada. İşte bu yazıda, benim diyen seo uzmanlarının bile sıkça yaptığı 5 hatayı paylaşacağım. Burada bulunan seo teknikleri fazlasıyla hatalı olup, uzak durmanızda fayda vardır.

1. İçeriklerin Botlara Göre Hazırlanması

En sık yapılan seo hatalarından biri, yayınlanan içeriklerin botlara göre hazırlanmasıdır. Bu oldukça hatalı bir uygulama olup, hiçbir koşulda başarı sağlamaz. Doğrusu ise içeriklerin kullanıcılara göre hazırlanması, botlara göre optimize edilmesidir. Yani, en iyi içeriği en yalın haliyle yayınlamalı ve başta performans düzenlemeleri dahil olmak üzere tüm başlıkların hiyerarşik bir yapıda olmasını sağlamalıyız.

2. Taklit Uygulamalar

İçtiğiniz mide ilacı başınızın ağrısını geçirir mi? Her ağrının bir ilacı olduğu gibi, her sitede işe yarayan bir uygulama dizesi bulunur. Bazen iyi sonuçlar vereceğini düşündüğün düzenlemeler, ne yazık ki sizin sitenizde işe yaramaz. Profesyonellerin bile sıkça yaptığı hatalardan biri de rakip-rekabet analizinin dozunu fazla kaçırmaktır. Genellikle karşı stratejiler kurmak yerine, taklit ve takip içeren düzenlemelerde bulunmak son derece yanlıştır. Evet, birçok uzman bu hataya düşüyor.

3. HeatMap

HeatMap [Sıcaklık Haritası] kullanıcıların sitelerde gerçekleştirdiği eylemleri kaydeder. Bir sitenin kullanımı kolay olması, kullanıcıların daha fazla vakit geçirmesine olanak sağlar. Önceki yapılan hatalarda olduğu gibi, birçok uzman sıcaklık haritasını izlemez, ezber geliştirdiği site yapısını kullanıcılara dayatır. Tabi, kullanıcıların ne zaman nerede siteyi terk ettiğini asla bilmez. Çünkü takip etmez! Sıcaklık haritaları ziyaretçilerle ilgili çok sayıda bilgiyi toplar ve raporlar. Bu bilgilerden faydalanmak seo çalışmalarında son derece önemlidir.

4. Zayıf İçerikli Sayfalar

SEO belirli bir bölüm ya da bölgeyi iyileştirmek değil, genel performans ve kullanım konforu sağlayan düzenlemelerin tümünü oluşturur. En sık yapılan hatalardan biri de bir içeriğin çok iyi optimize ediliyorken diğer sayfaların göz ardı edilmesidir. Bu stratejik hata, botlar tarafından kolayca tespit edilir. Eğer gerçekten başarı elde etmek istiyorsanız, mümkün olduğunca tüm sayfaları iyileştirmeye çalışın. Aksi halde ulaştığınız başarı kalıcılığını yitirecektir.

5. Düşük Geri Bağlantı Profili Oluşturmak

Vee en önemlisini en son sakladım. Hala, bugün hatta bu saatte bile 0-30 low-tier sitelerden geri bağlantı inşası oluşturan uzmanlar var. Eğer ki çok güçlü bağlantılara sahip bir siteniz yoksa, bu düşük bağlantılar sitenizi kalıcı şekilde geriletir. Bu bağlantıların gerçekten işe yaradığını düşünmek, ancak profesyonellikten uzaklaşmakla mümkün olabilir. Süresi sonunda türü değiştirilen [convertible] bağlantılar ise Google’dan ceza alma [Google Penalty] sebebidir.

Evet bugün sizinle en sık yapılan 5 hatayı paylaştım. Eğer bu yazıyı okurken bazılarını yaptığınızı düşünüyorsanız yol gösterici olmaktan memnuniyet duyarım. Yok, bunların hiçbiri bende yok diyorsanız doğru yoldasınız demektir.

Bir yazının daha sonuna gelirken konuyla ilgili merak ettiğiniz tüm soruları burada, bu başlık altında yorum olarak paylaşabilirsiniz. Sevgiyle kalın!

Author avatar
danimarka

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Danimarka, bu sitede çerezlerin kullanımına izin verir.