Erişim
Levent, Esentepe Mh, Büyükdere Cd. No:199, 34330 Şişli/İstanbul
Tel: +90 850 885 0 995
Destek
hello@danimarka.com.tr

Google tarama hatalarından biri olan Duplicate Content (Tekrarlanan İçerik) sitenizin tarama bütçesini olumsuz yönde etkiliyor. Eğer durumu fark etmez, düzenlemelerde bulunmazsanız ciddi düzeyde görünürlük sorunları yaşayabilirsiniz.

Duplicate ne demek? “Tekrarlanan, yinelenen ve tekrar edilen.”

Sanılanın aksine bu hata, birbiriyle herhangi bir ilintisi olmayan sayfaların kök, kaynak veya protokol farklılığından ortaya çıkıyor. Burada dikkat etmeniz gereken, site içerisinde oluşturduğunuz link inşasının nasıl hedef aldığıdır. Her şeyden önce yan/yatay çizgileri önemsemelisiniz.

For Example
www.dumbbell.com.tr/urunler/dambil-seti/
www.dumbbell.com.tr/urunler/dambil-seti

Yukarıda gördüğünüz bağlantı farklılığı tekrarlanan içerik hatasına yol açar. Sitenizin dizininde bulunan herhangi bir sayfanın farklı hedef alması, ilgili sayfanın “duplicate” olarak işaretlenmesine sebep olur.

For Example
https://www.dumbbell.com.tr
http://www.dumbell.com.tr

Yukarıda gördüğünüz protokol farklılığı da yinelenen içerik hatası oluşturur. Her şeyden önce sitenizin nasıl tarandığını kontrol etmeniz faydalıdır. Eğer 500 sayfanın altında bir siteye sahipseniz “Screaming Frog” ile bu işlemi kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca bunun için herhangi bir ödeme yapmanız gerekmez.

Peki, yinelen ya da tekrarlanan içeriklerle ilgili ne şekilde önlemler alabilirsiniz? İsterseniz gelin şimdi bununla ilgili alınabilecek -önlemleri ele alalım.

301 Yönlendirmeler

Bir içeriğin kalıcı şekilde taşındığını ve bulunduğu yerden yayınlandığını 301 ile sağlayabiliriz. 301 kodlu düzenlemeler, bir bağlantının başka bir yere taşındığını bildirir. Sonradan oluşan değişiklikler [url ve prokol farklılıkları] risk oluşturacağı için daima 301 yöntemini kullanabilirsiniz.

Tek Tip Sayfa Adı

Özellikle dinamik yapıda sitelerde bu sorun sıkça karşımıza çıkıyor. Sitenizi taradıktan sonra tüm bağlantılarınızın tek tip sayfa adı içeriyor olduğundan emin olun. Örnekle açıklamak gerekirse, www.dumbbell.com.tr/urunler/boks-eldiveni/ link yapısı bu olmalıdır. Eğer farklı bir sayfada bu bağlantıyı www.dumbbell.com.tr/urunler/Boks-Eldiveni şeklinde vermişseniz, bu durum yine hata almanıza yol açacaktır.

HTTPS Protokol Düzenlemeleri

Güvenli şekilde açmaya zorla, daima https// yönlendir gibi seçenekleri aktif edin. Google GSC için mülkünüzde sitenizin güvenli adresini doğrulan ve tüm taramaları bu bağlantı üzerinden talep oluşturun.

Kırık Bağlantıların Tespiti

Son olarak kırık bağlantıların tespiti hem yinelenen içerik hem yönlendirmeler için büyük düzeyde önem taşır. Buradaki bağlantıları titiz şekilde inceleyin, tüm kırık bağlantılarınız için düzenlemelerde bulunun.

Kırık bağlantılar kullanıcıları yanıltma eğilimine sahip olduğundan, düzenlenmemesi durumunda sitenizin görünürlüğünü önemli ölçüde düşürecektir. Bu sorun zaman içerisinde büyüyecek ve sitenizin taranmamasına sebep olacaktır. Bunu dikkate almanız çok önemlidir. Merak ettiğiniz tüm soruları yorumlar aracılığıyla iletebilirsiniz.

Author avatar
danimarka
https://www.danimarka.com.tr

Post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Danimarka size daha tercihe dayalı ve akıllı seçenekler sunmak için çerezlerden yararlanmaktadır.